- Úvod
- AKO VYBERAŤ
- Údržba meča
Meče vyrobené z uhlíkovej ocele si vyžadujú určitú pozornosť a starostlivosť, pretože oproti iným druhom ocelí, majú sklon k rýchlej korózii. Preto je nutné dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
Údržba meča sa netýka iba údržby čepele a preto sa budem snažiť popísať aj údržbu ostatných častí meča, v rámci možností a znalostí. Vzhľadom na to, že mi rukami prejde veľa mečov, prinášajúcich sebou veľa najrôznejších problémov, dúfam, že tento článok nebude úplne bez hodnoty. Často mi píšu zákazníci, či už preto, že potrebujú sami nejakú tú radu alebo sa naopak chcú podeliť o svoje postrehy a nápady. Nerád by som si tieto nápady, ktoré mne samotnému pomáhajú, nechával pre seba a rád by som ich aspoň písanou formou odovzdal ďalej. Chcel by som upozorniť, že všetko čo tu popíšem, sa týka replík samurajských mečov a v žiadnom prípade sa nevzťahuje na Japonské originály, ktoré vyžadujú úplne iný prístup, aj druh starostlivosti. Spôsoby údržby meča a jeho jednotlivých častí som sa rozhodol pre lepšiu prehľadnosť rozdeliť do niekoľkých častí.
Čepeľ
Údržba čepele je samozrejme tým najdôležitejším, z celkovej údržby meča. Uhlíková oceľ, ako už bolo napísané vyššie, je veľmi náchylná ku korózii. Preto je potreba ju ochrániť pred vlhkosťou a kyslým prostredím, ktoré vznik korózie podporujú.
Základnou a všeobecne známou poučkou je tá, že sa čepele nikdy nedotýkame holou rukou. Náš pot obsahuje soľ, ktorá spôsobuje a urýchľuje koróziu rovnako, ako je to v prípade karosérií automobilov, trpiacich zimným solením ciest. Preto je potrebné pri manipulácii s čepeľou a jej ošetrovaním používať buď erufu (tkaninu dodávanú spolu s čistiacimi sadami) alebo inú vhodnú alternatívu. Najpodobnejší erufu je asi obyčajná, skladaná gáza, ale s úspechom možno tiež používať nejakú starú, bavlnenú handričku. Najprv by som teda rád popísal základný postup ošetrenia meča, za podmienok, keď je meč určený na dekoráciu.
- Erufu utrieme z čepele zvyšky oleja.
- Uchiko (vačkom s jemne mletým kameňom) poklepeme čepeľ tak, aby sa uvoľnil jemný prášok, ktorý následne trieme po čepeli ďalšom kúskom erufu tak dlho, až čepeľ opäť získa svoj pôvodný lesk a zbavíme ju napríklad sivého filmu, vzniknutého dlhodobým nepoužívaním čepele.
- Prášok z uchigumori nanášame niekoľkokrát, vždy na jednu stranu čepele, potom na druhú a nakoniec na jej chrbát.
- Po vyleštení a zotretí prášku z čepele ďalším kúskom erufu, nanesieme na čepeľ niekoľko kvapiek oleja a rovnomerne rozotrieme. Hrúbka olejového filmu bude priamo úmerná dobe, ktorú meč nebudeme používať, respektíve vyťahovať z pošvy, ale aj pri veľmi jemnom naolejovaní, vydrží čepeľ v bežnom prostredí bez korózie niekoľko týždňov aj mesiacov.
Ďalší postup čistenia a údržby repliky samurajského meča, sa týka údržby repliky používanej pre tameshigiri, predovšetkým na materiáloch obsahujúcich vodu, teda máčané rohože a zelený bambus.
Základom je v tomto prípade nezasúvať meč späť do saya, ak je čepeľ mokrá. To môže byť predovšetkým u nácviku techník Iaido trochu problematické a obmedzujúce, preto odporúčam zaobstarať si náhradnú sayu, špeciálne pre podobné cvičenie. Saya, v ktorej je meč uchovávaný, pokiaľ nie je práve používaný, musí byť samozrejme z dobre presušeného dreva. Originálna pošva býva tiež často zdobená o vyššie hodnoty, takže každý iste ocenia, ak sa zbytočne neopotrebuje. Teraz ale k samotnej údržbe.
- Meč treba kompletne rozobrať, vzhľadom k tomu, že voda sa môže dostať aj pod habaki a skryto na čepeľ pôsobiť, ak by nebola odstránená. Je teda nutné vyňať mekugi, zložiť tsuku, seppy, tsubu a habaki z čepele.
- Čepeľ meča držíme za nakago. Môžeme holou rukou, ak chceme, aby nakago postupne korodovalo a úroveň korózie odrážala starobu meča. Ak nie, je lepšie nakago zabaliť do nejakej bavlnenej handričky, prípadne ho neskôr tiež nakonzervovať olejom (viď. Nižšie).
- Erufu utrieme z čepele zvyšky oleja.
- Uchiko (vačkom s jemne mletým kameňom uchigumori) poklepeme čepeľ tak, aby sa uvoľnil jemný prášok, ktorý následne trieme po čepeli ďalším kúskom erufu tak dlho, až čepeľ opäť získa svoj pôvodný lesk a zbavíme ju všetkých nečistôt.
- Prášok z uchigumori nanášame niekoľkokrát, vždy na jednu stranu čepele, potom na druhú a nakoniec na jej chrbát.
- Po vyleštení a zotretí prášku z čepele ďalším kúskom erufu, nanesieme na čepeľ niekoľko kvapiek oleja a rovnomerne rozotrieme. Hrúbka olejového filmu bude priamo úmerná dobe, ktorú meč nebudeme používať, respektíve vyťahovať z pošvy, ale aj pri veľmi jemnom naolejovaní, vydrží čepeľ v bežnom prostredí bez korózie niekoľko týždňov aj mesiacov.
- Často sa môže voda pri používaní meča dostať až pod habaki. Stáva sa to predovšetkým u mečov s bo-hi, vedúcim až pod habaki. Preto je dobré vyčistiť a zbaviť nečistôt aj vnútro habaki. K tomu sa mi najlepšie osvedčili obyčajné vatové tyčinky na čistenie uší.
Na údržbu meča je možné použiť buď špeciálne, na tento účel predávané sady na čistenie alebo ich alternatívy. Nie je tiež sada ako sada a tiež nie každá alternatíva je vhodná. Jednotlivé časti sád na čistenie, rovnako ako ich alternatívy, si teda dovolím popísať trochu podrobnejšie.
Erufu - tkanina, ktorá býva súčasťou sád na čistenie, je veľmi podobná skladanej gáze, ako som už uviedol vyššie. Možno sa aj o rovnaký materiál koná. Nech je to tak alebo onak, klasická skladaná gáza je veľmi vhodnou alternatívou. Predáva sa sterilne zabalená a neobsahuje teda nečistoty, ktorými by sme mohli čepeľ poškriabať. Je tiež pomerne lacná a má výborne sacie, ale vzhľadom k svojej štruktúre tiež čistiace schopnosti. Môžeme tiež použiť už spomínanú bavlnenú handričku, ale v takom prípade je ich treba mať po ruke vždy niekoľko a často ich prať, ak ich chceme používať opakovane.
Uchiko - Palička uchiko obsahuje jemne mletý prášok z kameňa uchigumori.
Toľko k teórií a informácií od predajcov. V skutočnosti uchiko obsahuje mastenec alebo púder, čo postráda akýkoľvek zmysel pre použitie k odstráneniu nečistôt na čepeli samurajského meča. Mastenec bol používaný napríklad pri oprave pneumatík a nanášal sa medzi dušu a pneumatiku, aby do nej duša lepšie vkĺzla. My ale potrebujeme naopak niečo čo zvýši trenie a pritom nepoškriabe čepeľ. Jediné, čo ma napadlo bolo jemné mleté magnézium, ktoré používajú napríklad vzpierači, aby sa im nešmýkala osa v rukách. K prekvapeniu je tento prášok skutočne použiteľný pre tieto účely a naviac má na rozdiel od bežne predávaných uchiko jeho použitie skutočne nejaký zmysel.
Olej - Olejov je už aj na našom trhu niekoľko druhov, od niekoľkých firiem, s najrôznejším zložením. Bohužiaľ často vyjdú veľmi draho, ale našťastie je na trhu veľa kvalitných olejov, určených napríklad pre mazanie motorov, ktoré možno ako alternatívu bez problému použiť. Zo začiatku som skúšal najrôznejšie oleje, na konzerváciu skladových zásob, takže som získal určitú predstavu o ich vlastnostiach a schopnostiach. Prvé boli na rade oleje pre údržbu zbraní, čo tak nejako vyplynulo z logiky veci, ale u väčšiny z nich, aj keď konzervačné a antikorózne vlastnosti boli dobré, dochádzalo k reakcii niektorých zložiek s uhlíkovou oceľou a jej zošednutiu. Niekedy sa tiež objavili na čepeli najrôznejšie škvrny, ktoré potom bolo treba odstrániť leštením.
Jeden zákazník mi tiež písal, že používa klasický stolový olej. Na rozdiel od väčšiny dnešných olejov je prírodný, ale po zaschnutí je vraj veľmi ťažké dostať ho z čepele, čo mi potvrdili aj ostatný zákazníci.
Najvhodnejšou alternatívou sa aspoň pre mňa nakoniec stal číry, minerálny olej, pre mazanie šijacích strojov. Je totiž bez farby, zápachu, nevytvára škvrny a v prípade potreby je možné vyrobiť si z neho vlastný klinčekový (Choji) olej, pridaním extraktu, z klinčekov. V takom prípade je však potrebné počítať so znížením konzervačných a antikoróznych účinkov oleja, aj keď extraktu je potreba len skutočne veľmi malé množstvo.
Ako sami vidíte, možno nájsť aj niekoľko vhodných alternatív, k jednotlivým častiam bežne predávaných sád pre čistenie a údržbu vášho meča a ušetriť tak nemalé množstvo peňazí. Navyše treba v prípade uchiko aj zvýšiť ich funkčnosť a účinnosť.
Nakago
Rap čepele si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Väčšinou býva dosť naolejovaný už z výroby, ale nie je vôbec na škodu meč po zakúpení rozobrať a nakago silne naolejovať, nejakou hustejšou formou oleja. U nakago sa nemusíme báť reakcie oleja s oceľou, naopak je potrebné, aby bol olej pokiaľ možno čo najtrvanlivejší a naozaj dlhodobo konzervovaný, aby ste si s rapom nemuseli robiť starosti do budúcnosti. Rap môže byť tiež pokrytý koróziou, už pri nákupe repliky. Neodporúčam žiadne zásadné zásahy brúsením ani leštením, ale skutočne rap konzervovať v takom stave, v akom sa nachádza, aby zbytočne nedochádzalo k úbytku materiálu medzi tsukou a nakago.
Zmeny teplôt
Meče, ktoré mám uskladnené, sú pokryté naozaj silnou vrstvou oleja, pretože pri takom množstve nie som schopný sa o ňe starať a udržiavať ich tak, ako keby som mal doma 1 alebo 2 meče. Keď však príde zákazník, ktorý preferuje osobný odber a chce si meče poriadne prehliadnuť, musím ich samozrejme oleja zbaviť, aby bola vidieť napr. hamon tak, ako má. Raz som takto za krásneho slnečného dňa nachystal na stôl na záhrade niekoľko mečov k prehliadnutiu. Meče tak ležali asi hodinu na stole, na slnku. Keď som ich potom chcel naolejovať, zistil som, že čepele u väčšiny z nich sú pokryté jemnou koróziou. Spomenul som si, ako mi jeden zo zákazníkov kedysi rozhorčene volal, že mu meč, odo mňa zakúpený zkorodoval, zasunutý v pošve počas dvoch dní po zakúpení a ja som si vtedy nedokázal vysvetliť, ako k tomu mohlo dôjsť.
Po tejto skúsenosti som však dospel k názoru, že pošvy niektorých mečov, niesu až tak dokonale vysušené, ako by mali byť a obsahujú isté percento vody. Vzhľadom k tomu, že sú niekoľkokrát lakované a z pošvy uzavreté mečom nemajú páry kam unikát, dôjde k vyzrážaniu par, z nahriatej, väčšinou čierne lakovanej pošvy, ktorá tak priťahuje svetlo, na chladnejšiu čepeľ. Vďaka optimálnemu prostrediu pre vznik a urýchlenie korózie, tak môže dôjsť k tomu, k čomu došlo u môjho, či zákazníkovho meča. Preto veľmi odporúčam nevystavovať svoje meče tak, aby na ně treba i niekoľko hodín denne svietilo slnko. Samozrejme sa nič stáť nemusí, ale môže a po niekoľkých dňoch potom bude veľmi ťažké koróziu odstrániť bez nejakého hlbšieho zásahu do čepele.
Podobné problémy tak logicky očakávať i v prípade postavenia meča na okno v zime, nad kúrením, prípadne k inému zdroju tepla, ktorý na pošvu a meč môže takto negatívne pôsobiť.
S prianím príjemného nákupu,
Eduard Valentík.