Logo
Neviete si rady? Kedykoľvek mi zavolajte.
Pri nedostupnosti volám naspäť
0 ks
za 0 €
Zbrojnica je prázdna
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
06.03.2023
Novinky v roce 2023!
     Na co se můžete těšit v průběhu tohoto roku na eshopech Blades.cz a Blades.sk? Prakticky vše se bude více či méně točit kolem mečů naší značky Mu... čítať celé
16.10.2021
Prevedenie tsukamaki
Dnes sme do našej ponuky opäť pridali možnosť prevedenia tsukamaki v najrôznejších štýloch. Aj keď eshop tieto služby samostatne nejakú dobu oficiálne... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
blog
05.03.2022
Omote a Ura
Definícia strán omote a ura spolu s informáciami o tom, čo určenie týchto strán znamená pre časťi samurajského meča. čítať celé
20.05.2021
Prestavba meča pre kamaráta
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. čítať celé
12.02.2021
Meč "pre Mulan"
Prestavba repliky Čínskeho meča na želanie fanúšika filmu Mulan. čítať celé
Zobraziť všetky články

  1. Úvod
  2. AKO VYBERAŤ
  3. Čím sa riadiť pri výbere
Ako si vybrať repliku samurajského meča?

     Na súčasnom trhu s replikami samurajských mečov je nepreberné množstvo značiek, medzi ktorými sa ťažko orientujú sami predajcovia. Nie tak zákazníci, ktorí si svoj meč vyberajú prvýkrát. Aj keď sa tieto značky v určitých bodoch značne líšia, je možné aspoň orientačne popísať základné premenné pre výber repliky meča, za účelom jeho použitia.

     Pri nákupe meča je potrebné brať do úvahy, čo od meča očakávate a či vlastnosti ktoré u meča hľadáme vôbec využijete, alebo vám bude stačiť jednoduchý, ale kvalitný meč z uhlíkovej ocele s brúsenou alebo leptanou hamon ako meč, ktorý vám v prípade potreby poslúži k nácviku techník a súčasne ako pekná dekorácia.

     Dnešné repliky sa dajú deliť napríklad podľa výrobcu - Musashisword / Musha, Masahiro, Ryumon, Hanwei, Cold Steel atď ..., ale tiež podľa použitého materiálu a spracovanie - nerezová oceľ, uhlíková oceľ rôzne tvrdosti, čepeľ s Bo-hi alebo bez, s pravou, či falošnú hamon. Čepele jednoduché alebo zložitejšie konštrukcie s použitím oceľí rôzneho obsahu uhlíka a následné tvrdosti na ich jednotlivých častiach a v neposlednom rade čepele z prekladanej (damaskovej) ocele o najrôznejším množstvu vrstiev. Od zložitosti pri výrobe meča a druhu použitých materiálov sa odvíja samozrejme tiež jeho obstarávacia cena a použiteľnosť.

 

Výber podľa častí meča:

     Tsuka - Rukoväť môže byť potiahnutá alebo obalená buď kožou z raja alebo jej imitáciou, ktorá sa už ale v dnešnej dobe takmer nepoužíva. Meč s pravou kožou z raja si pravdepodobne vyberie človek, ktorý chová k meču istú vážnosť a môže si takýto meč dovoliť. Na držanie meča nemá rozdiel medzi imitáciou a originálom takmer žiadny vplyv. Na to má vplyv predovšetkým Ito, konkrétne materiál, z ktorého bola vyrobená a samozrejme tiež pevnosť Tsukamaki. Meča s opletom rukoväte bavlnenou Ito sú väčšinou pri kúpe uprednostňované, pred mečmi s Tsukamaki z umelého vlákna, ktoré tak nesaje pot a tiež nepôsobí tradične. Je však potrebné si uvedomiť, že čím je meč lacnejšie, tým je tiež Tsukamaki menej pevné, čo je pri výbere treba tiež zohľadniť. Práve z tohto dôvodu sú všetky meče predávané v našom eshope novo oplietané, bez ohľadu na ich cenu. Kedysi som zastával väčšinový názor, že tsukamaki z umelého vlákna je pevnejšie, než z bavlny, ale potom čo som sám začal meče oplétať som tento názor zmenil. Ak sa totiž bavlnená ito dobre utiahne a ďalej nemá možnosť pružiť, je oplet neuveriteľne pevný.

     Ďalším materiálom používaným pre tsukamaki, je napríklad koža. Pre spevnenie tsukamaki a zvýšenie odolnosti, sa potom používa tzv. prelakovaní, kedy je tsuka prelakovaná a tsukamaki samotný lakom napustený. U niektorých materiálov a štýlov tsukamaki je prelakovaní prakticky nevyhnutné.

     Držanie tsuky ovplyvňujú ďalšie faktory, ako priemer, tvar, dĺžka, atď ... To už je ale natoľko špecifické, vzhľadom k rôznym rozmerom dlaňí, líšiacich sa od zákazníka k zákazníkovi, že je lepšie riešiť prípadný výber na mieru, pri osobnom stretnutí s predajcom.

 

Tsuba, Kashira, habaki, Fuchi, Seppa a Saya - Tieto časti meča ak sú správne vyrobené (váha a rozmery) neovplyvňujú jeho funkčnosť. Ide teda skôr o to aký vzhľad týchto častí, je vám osobne viac sympatický. Len čo sa Tsuba týka, v prípade použitia meča v praxi môže u lacnejších mečov, kde je použitá Tsuba zo zinkovej zliatiny, dôjsť pri strete s čepeľou iného meče k jej prasknutiu, čo je ale opäť u väčšiny užívateľov bezpredmetné.

Nagasa - Tá je samozrejme najdôležitejšou časťou meča a ako som už uviedol vyššie, môže byť vyrábaná rôznymi spôsobmi v mnohých prevedeniach. Ak kupujete drahší meč a kupujete ho kvôli určitým vlastnostiam čepele, je dobré, keď je jeho súčasťou list pravosti alebo tzv. "Origami". V každom prípade sú vyrábané a predávané aj veľmi kvalitné repliky bez certifikátu pravosti a v žiadnom prípade to nemá vplyv na ich kvalitu, či funkčnosť (napr. Hanwei alebo Cold Steel). Problém je skôr v kvalite kus od kusu a od predajcu k predajcovi, preto je dôležité si vyberať a nehľadieť len na cenu.

     U čepelí z uhlíkovej ocele s falošnou hamon sa origami väčšinou nevystavuje, ale v prípade kvalitnejších mečov existujú aj výnimky. V takom prípade je potom ukazovateľom kvality a originality meča, ale aj zárukou, značka výrobcu a samozrejme aj dobré meno predajcu. Ak je meč vyrobený z uhlíkovej ocele niektorým zo známych výrobcov, je v prevažnej väčšine aj funkčné, aspoň na vykonávanie Tameshigiri na Tatami a môžete si byť istí určitú kvalitou. V prípade niektorých lacnejších značiek je však dobré vedieť, z akého je meč pôvodného zdroja, pretože u niektorých nebolo doteraz známe, kto je vlastne vyrába, a preto na trhu existuje veľké množstvo rovnakých výrobkov veľmi rozdielnej kvality. Nechcem tu menovať konkrétne značky, ale jedná sa o známe distribútormi (väčšinou mylne považovanej za výrobcu). V takomto prípade odporúčam nakupovať predovšetkým novšie vyrobené meče, pretože s postupom času sa samozrejme kvalita produktov jednotlivých výrobcov väčšinou zvyšuje. Ak sa totiž chcú udržať na trhu, nič iné im ani nezostáva.

     Ešte si dovolím malú odbočku týkajúce sa jednotlivých značiek mečov ... Všetky repliky samurajských mečov sú vyrábané v Číne. To, že značka je Nemecká, Americká alebo iná, nič neznamená. Ak sú meče funkčné, sú z Číny. Konkrétne z Longquanu. Ak sú vydávané za Japonské (Nihonto), je to lož. Hanwei, Thaitsuki, Cold steel, Musashiswords, Masahiro, Ryumon, Chennes, John Lee, Kawashima, Ronin... Všetky tieto značky, i všetky, na ktoré som zabudol, vyrába svoje meče v Číne a nikde inde. Pred časom som aj ja založil svoju značku, pod názvom Munenori. Aj keď sú tieto meče ako první sériovo vyrábané repliky kované a brúsené s tzv. Hiraniku, opäť sú vyrábané v Čínskom Longquanu!

     Čo sa týka ostrie meča, nie je prečo sa brániť leptané, či brúsené hamon, ak nie ste nároční a hľadáte len peknú dekoráciu. Kalené meče z uhlíkovej ocele sú funkčné meče, väčšinou kompletne rozoberateľné, pričom úroveň ich kvality je opäť priamo úmerná ich cene. Kartáčovaná, či brúsená hamon je ľahko rozpoznateľná od hamon vzniknuté leptaním alebo kalením. Väčšinou je pravidelná (vlnky), ale môže byť aj nepravidelná. Leskne sa menej, než zvyšok čepele. Reálna hamon naozaj vystupuje až po vyleštení čepele.

     U damaskových čepeľí možno pozorovať rôzne vzory. Klasická damasková čepeľ má mať lepšie vlastnosti, ako jednoduchá čepeľ z uhlíkovej ocele. Mala by byť predovšetkým pružnejšia a to nielen vďaka spojeniu niekoľkých druhov materiálu, ale aj vďaka jeho mnohonásobnému spracovaniu kovaním. Čepeľ z damasku je vyrábaná metódou zvárania, kedy vzniká tzv. "falošný" damask. Následne je leptaná, prípadne černená a vzor je výrazný podľa toho, koľkokrát a akým spôsobom bola čepeľ preložená, ale tiež aké druhy ocelí, respektíve s akým rozdielom v obsahu uhlíka, boli použité. Meč z damaskové ocele však môže mať aj svoje nevýhody, ktorými môžu byť predovšetkým u lacnejších replík, skryté chyby a nedokonalé zvary medzi jednotlivými vrstvami ocele.

     Skladané čepele vznikajú podobnou metódou, ale jedná sa o jeden kus priemyselnej ocele, ktorý je následne prekladaný. Že sa jedná skutočne o oceľ prekladanú a nie damaskovú, je možné spoznať napríklad potretím ocele chloridom železitým, kedy u všetkých vrstiev zostane zachovaný rovnaký odtieň ocele (nevznikne známe sfarbenie niektorých vrstiev do tmavšieho odtieňa ako u damasku). Väčšina mečov, uvádzaných ako prekladané, sú len meče damaskové. Než som získal určité znalosti, predovšetkým vďaka stretnutie s pánom Jaroslavem Němcem, ktorému by som týmto rád opäť veľmi poďakoval, bolo pre mňa ťažké rozlíšiť medzi damaskovou čepeľou a čepeľou prekladanú. Hlavným ukazovateľom pre damaskové čepeľ je rozdiel v odtieni jednotlivých vrstiev ocele i pri jej mnohonásobnom preložení, ale tiež vytvorenie takmer neznateľných priehlbín v štruktúre čepele, vzniknutých jej strojovým leštením, kedy mäkšie časť ocele ubúda zreteľnejšie. Toto je však potrebné vidieť pokiaľ možno na niekoľkých mečoch v praxi, pretože u Čínskych replík z jedného druhu prekladanej ocele je bežné, že v mieste zvarov vznikajú nerovnosti v oblasti ostria tiež.

     Meče zložitejších konštrukcií majú napríklad jadro a ostrie z tvrdšie ocele a vonkajšiu časť z mäkšej ocele (San-mai). U mečov najzložitejších konštrukcií môže byť použité aj niekoľko druhov ocele s rozdielnymi vlastnosťami (predovšetkým sa jedná o obsah uhlíka) zvlášť na čepeľ, jadro, chrbát a postranné časti čepele, z ktorých niektoré môžu byť damaskové alebo prekladané, iné nie.

     Najčastejšie sa pri nákupe replík samurajských mečov stretnete s tromi základnými konštrukciami čepele maru, kobuse a san-mai. Najčastejšie je prvý druh, ďalšie dva potom menej časté a takto vyrobené čepele sú pomerne drahšie. Čo sa týka vlastností čepeľí v kobuse gitae a san-mai gitae, sú tieto na prvý pohľad rovnaké. Pri výrobe je totiž v oboch prípadoch použitá kombinácia tvrdšie a mäkšie ocele, za účelom zachovania maximálnej tvrdosti a súčasne aj pružnosti čepele. Občas môžete tiež naraziť na meč v gitae Honsan-mai, prípadne Soshu, ktoré majú pri správnom prevedení ešte lepšie vlastnosti, ako meče vo vyššie uvedenej konštrukcii, pretože čepele sú zložené z troch a viacerých druhov ocele.

     Po rokoch predaja replík samurajských mečov musím bohužiaľ skonštatovať, že väčšina značiek a výrobcov prezentujúcich niektoré svoje meče ako prekladané z jedného druhu ocele, san-mai, hon-san-mai alebo kobuse, stále vyrába a predáva v skutočnosti meča damaskové. Než zo snahy o podvod a zvýšenie predaja, je to skôr z neznalosti technológia výroby mečov. Tak ako tak, ak čepeľ meča nie je vyleštená, spoznáte už z fotografií, že sa jedná o damasek. Tiež napríklad meč v san-mai gitae, ktorý má viditeľnú hadu, je s 99% pravdepodobnosťou damasek, nech je vyleštený alebo nie je. Čínski kováči totiž považujú za san-mai gitae vloženie jedného kusu ocele s vyšším obsahom uhlíka, medzi dva kusy ocele s nižším obsahom uhlíka, ich následné skutí a prekladanie. Vďaka tomu tak vznikne damasková čepeľ s 66% obsahom ocele s nízkym obsahom uhlíka, za ktorú zaplatíte dvojnásobok, než za čepeľ v gitae maru z ocele s vysokým obsahom uhlíka, ktorá je oveľa odolnejší, trvanlivejšie a bez možných skrytých chýb, vzniknutých prekladaním ocele.

     Čo sa týka Bo-hi, čiže žliabku pre odľahčenie a lepšie vyváženie čepele, meče s takýmto žliabkom sú samozrejme ľahšie, ale predovšetkým lepšie vyvážené a pri seku vydávajú charakteristický zvuk. U kvalitnejších mečov je však vyváženosť čepele aj bez tohto "doplnku" veľmi dobrá a opäť rozhoduje skôr to, akému vzhľadu čepele, či hmotnosti meče dávate vy sami prednosť.

     Nakoniec potom je možné vyberať ešte podľa toho, či má meč tzv. Hiraniku, Haniku alebo je čepeľ meča bez týchto prvkov. Viac o danej téme nájdete tu.

     Nie je od veci pozrieť sa pred kúpou toho ktorého meča na rôzne predajce na internete u nás i v zahraničí. Nielen pre porovnanie cien, ale tiež na získanie cenných informácií o mečoch a ich porovnaní s ostatnými. Predsa len sa nejedná o lacnú záležitosť a tá trocha času strávená na internete sa určite oplatí.

     Ak si nájdete ešte chvíľu, určite si prečítajte tiež článok "O kvalite mečov", venujúci sa výberu meča podľa účelu použitia.

 

Ďalšie informácie potom nájdete aj na našom Blogu.

 

S prianím príjemného nákupu za eshop Blades.cz, Eduard Valentík.

Podliehame EET. V prípade osobného prevzatia tovaru a platby v hotovosti vám bude vystavená účtenka a platba elektronicky zaevidovaná u správcu dane.

2010-2023 Všechna práva vyhrazena.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk