- Úvod
- AKO VYBERAŤ
- O kvalite mečov
Kvalita replík samurajských mečov predávaných vo väčšine eshopov, alebo presnejšie povedané druh použitých materiálov pri ich výrobe a spôsob ich spracovania, je priamo úmerný ich cene. V zásade je možné rozdeliť meče do troch základných kategórií, ale každú z týchto kategórií je možné rozdeliť do ďalších dvoch kategórií. Rozhodol som sa vychádzať predovšetkým z troch základných kategórií pri opise kvality mečov pre lepšiu orientáciu, aby som tak doplnil informácie o článku "Ako si vybrať repliku samurajského meča". Za účelom ďalšieho zjednodušenia výberu prípadným zákazníkom, ale aj zverejnenie ešte detailnejších informácií týkajúcich sa replík samurajských mečov všeobecne, ktoré bohužiaľ v oku zákazníka bývajú väčšinou skryté alebo kým meč naozaj nedrží v ruke alebo nedostane možnosť porovnať ho s inými, si dostatočne neuvedomuje. Tu uvedený rozbor kvality mečov, sa týka mečov s čepeľami, vyrobenými z uhlíkových ocelí.
Lacnejšie, nediferenciálne kalené repliky
Jedná sa o repliky mečov s čepeľami prevažne z uhlíkovej ocele 1045 s tvrdosťou do 50 HRC, čo nie je nijak veľká tvrdosť, ale pri správnom nabrúsení a technike, sú tieto meče schopné zvládnuť aj tameshigiri na tatami, bez toho aby sa čepeľ zlomila alebo v tomto prípade skôr ohla. Toto nie je len informácia od výrobcov, či dodávateľov, ale od zákazníkov, ktorí tameshigiri na tatami s týmito mečmi skúšali sami. Čepele sa ďalej vyznačujú absenciou Hamon alebo majú hamon vytvorenú leptaním, či brúsením. Nie sú diferenciálne kalené a zakrivenie čepele (Sori) teda vzniklo iba kovaním. Ak je tu nejaký rozdiel v tvrdosti medzi ostrím a chrbtom čepele, nebýva nijako výrazný. Čepele u väčšiny mečov sú vyrábané ručne. To však môže znamenať, že pri výrobe bolo použité strojné kladivo. To dnes ostatne používajú aj Japonci. Že sa však nejedná o klasickú linkovú výrobu, dokazujú aj nepatrné rozdiely v rozmeroch čepelí, i iných časti mečov.
Koshirae sa vyznačuje použitím lacnejších materiálov. U kovania, teda Fuchi, Kashiry a Tsuby sa jedná o zinkové a väčšinou následne pomedené zliatiny, ktoré sú samozrejme ľahšie, ale tiež krehkejšie, než oceľ alebo farebné kovy, čo môže byť u Tsuby problém v prípade, že by došlo k jej kontaktu s čepeľou iného meča. U väčšiny týchto mečov je použitá pod tsukamaki same tej najnižšej kvality. Jedná sa však o pravú kožu a jej kvalita teda opäť zodpovedá cene meča. Občas sa môže v ponuke obchodníkov objaviť aj meč z uhlíkovej ocele s imitáciou same. V prípade, že je použitá pravá same, jedná sa o tzv. „panel“. Drevené jadro tsuky teda nie je do same zabalený, ale sú použité iba dva prúžky same, po jej stranách, ktoré sa na tsuku nalepujú.
U najlacnejších replík mečov sa čas od času vyskytnú isté problémy už z výroby. Jedná sa predovšetkým o nenaostrené čepele, niekedy aj z časti poškriabané. Meče zle sedia v pošve, tsuky sú voľnejšie a čepele v nich opäť nesedia tak, ako by mali. Tsukamaki bývajú tiež voľnejšie, než u drahších, lepšie spracovaných mečov, rovnako ako nakago býva opracovaný hrubšie. Všetky tieto vady u lacnejších mečov pred predajom v našom eshope odstraňujeme (pozri "Prečo nakúpiť u nás?" )
Tieto repliky je možné ďalej rozdeliť do dvoch kategórií podľa množstva a druhu použitého materiálu. Kvalitnejšie, ale aj drahšie nediferenciálne kalené repliky s brúsenou alebo leptanou Hamon majú väčšinou masívnejšie čepele a sú teda odolnejšie. Pre Koshirae sú často použité kvalitnejšie materiály, mimo Fuchi a Kashiry, ktoré sú väčšinou opäť zo zinkových zliatin, ale v masívnejšom a zdobenejšom prevedení. Vďaka týmto rozdielom oproti lacnejším replikám je hmotnosť drahších mečov zvýšená v priemere o 100 g. Tsuby sú u drahších mečov častejšie vyrobené z ocele alebo farebných kovov a sú opäť zdobenejšie. Celkové prevedenie týchto mečov je už z výroby oveľa kvalitnejšie, pokiaľ sa nejedná o lacnejšie damaskové meče.
Všetky tu popísané problémy sa u predávaných mečov môžu, ale aj nemusia vyskytovať. Záleží samozrejme ako na výrobcovi, tak i konečnom predajcovi, takže je dôležité dobre vyberať.
Meče pre tameshigiri na tatami
Tieto meče nadväzujú svojím prevedením na drahšie a kvalitnejšie vykonané repliky s leptanou alebo brúsenou Hamon. Dalo by sa povedať, že jediný rozdiel je v materiáloch použitých na výrobu čepelí týchto mečov a v ich následnom spracovaní, ale ak máte možnosť vziať si do rúk takýto kvalitnejší meč, ihneď spoznáte rozdiel v neporovnateľne lepšej vyváženosti a väčšinou aj ergonomickejšie tvarovanej rukoväti. Vďaka svojej vyváženosti tak tieto meče pôsobia o niekoľko sto gramov ľahšie, aj keď v skutočnosti je ich hmotnosť takmer rovnaká alebo vyššia.
Čepele týchto mečov sú prevažne diferenciálne kalené a teda s reálnou hamon. Pri výrobe spravidla použité ocele so stredným až vyšším obsahom uhlíka od 0,5% až po 0,65% a sú tiež zakalené na väčšiu tvrdosť. Vďaka diferenciálnemu kaleniu je tiež evidentnejší rozdiel medzi tvrdosťou ostrie týchto čepelí a ich chrbtom, čo zlepšuje ich vlastnosti a teda aj použiteľnosť v praxi. Meče sú teda za predpokladu ich dobrého nabrúsenia a správnej techniky použiteľné aj pre Tameshigiri na bambuse. Opäť sa nejedná o informácie od výrobcov, či dodávateľov, ale o informácie overené zákazníkov v praxi.
Časť tejto kategórie tvoria tiež meče s damaskovými čepeľami a najrôznejšie zdobené meče. Vzhľadom na ich vyššej cene by sa dalo očakávať, že sú lepšie, než lacnejšie meče v rovnakom prevedení, ale treba si uvedomiť, že záleží aj na materiáloch použitých pri výrobe mečov a porovnať jednotlivé údaje o mečoch v ich popisoch. Napríklad meče s pozláteným kovaním sú drahšie predovšetkým vďaka Koshirae a čepeľ je vyrobená z ocele s nižším obsahom uhlíka, než u mnohých lacnejších mečov. Môžu síce byť diferenciálne kalené s dobrou tvrdosťou, ale za takú cenu je možno kúpiť meč s lepšou čepeľou, avšak naopak nie tak zdobený. Záleží teda na tom, čo daný kupujúci preferuje. Teda či skôr vzhľad alebo funkčnosť. Rovnako tak je tomu u damaskových čepelí, alebo čepelí v gitae inej, než maru, ktorých výroba je zložitejšia a nákladnejšia, než u jednoduchých čepelí a pri rovnakej cene teda nemusia byť toľko kvalitné. Vždy je to niečo za niečo, aj keď čas od času človek narazí na meč veľmi kvalitný a za dobrú cenu.
Meče pre tameshigiri na bambuse
Do tejto kategórii by som zaradil meče s tvrdosťou nad 57 HRC s ešte vyššou kvalitou prevedenia koshirae. Čepele týchto mečov sú vyrobené prevažne z ocelí s vysokým obsahom uhlíka 1060, 1065, 1095 alebo nástrojových ocelí s prímesou alebo vyšším obsahom ďalších prvkov rady T (napr. T8, T10), v gitae maru, san-mai, či kobuse. Občas narazíte aj na meče z Čínskej tamahagane. Teda z ocele priamo vytavenej zo železnej rudy v peci. Všetky tieto meče sú väčšinou trochu masívnejšie, často s hiraniku alebo haniku a zakalené na väčšiu tvrdosť, než lacnejšie, diferenciálne kalené repliky. U niektorých mečov sa jedná o plne ručnú výrobu, čo je na ich vzhľadu na prvý pohľad vidieť.
Pri tejto kategórii mečov, predovšetkým u drahších kusov, je veľmi znateľná pozornosť k detailu a snaha o dokonalosť u všetkých častí meča. Sú použité kvalitnejšie materiály, ako napríklad Japonská bavlna, či hodváb, najkvalitnejšie Same, niekedy s plným zábalom Tsuky, lak na saya, ale aj všetky kovové prvky sú opracované a naleštené, ako len dovoľuje zručnosť majstra. Saya je často opatrená koiguchi z býčieho rohu alebo iného materiálu a dopasovaná tak, aby v nej meč sedel čo najpresnejšie.
Zvláštnu kategóriu týchto mečov tvoria meče vyrobené na účely vykonávania Tameshigiri aj na alternatívnych materiáloch, ktoré síce nie sú kalené diferenciálne, ale ich kvalita, prevedenie a vyváženosť nie je o nič horšia, než u ostatných mečov. Ďalší ukazovateľ, ktorým sa tieto meča vyznačujú je absencia Hamon. Ide väčšinou o meče z pružinových ocelí kalených v oleji.
Samozrejme, aj pri rozsiahlosti tohto článku môže nastať situácia, keď narazíte na repliku, ktorá sa bude vymykať tu popísaným štandardom. V takom prípade je určite pred kúpou vhodné kontaktovať predajcu a požiadať ho o doplňujúce informácie o tovare, ak sami nedokážete odhadnúť kam tovar zaradiť. Dúfam však, že informácie poskytnuté v tomto článku sú dostatočne vyčerpávajúce a aj človek, ktorý sa s replikami samurajských mečov stretáva prvýkrát, si vďaka nim dokáže vybrať ten "svoj" meč.
Ďalšie informácie potom nájdete aj na našom Blogu.
S prianím príjemného nákupu,
Eduard Valentík.