Logo
Neviete si rady? Kedykoľvek mi zavolajte.
Pri nedostupnosti volám naspäť
0 ks
za 0 €
Zbrojnica je prázdna
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
16.10.2021
Prevedenie tsukamaki
Dnes sme do našej ponuky opäť pridali možnosť prevedenia tsukamaki v najrôznejších štýloch. Aj keď eshop tieto služby samostatne nejakú dobu oficiálne... čítať celé
14.07.2021
Pridanie videí, zo strany ura, do popisov
Díky stále větší šikovnosti Čínských kovářů, zařazujeme do naší nabídky meče s nádhernou hamon ve stylu hitacura. Byla by škoda si ji před nákupem pok... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
blog
05.03.2022
Omote a Ura
Definícia strán omote a ura spolu s informáciami o tom, čo určenie týchto strán znamená pre časťi samurajského meča. čítať celé
20.05.2021
Prestavba meča pre kamaráta
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. čítať celé
12.02.2021
Meč "pre Mulan"
Prestavba repliky Čínskeho meča na želanie fanúšika filmu Mulan. čítať celé
Zobraziť všetky články

  1. Úvod
  2. AKO VYBERAŤ
  3. O kvalite mečov
O kvalite mečov

     Kvalita replík samurajských mečov predávaných vo väčšine eshopov, alebo presnejšie povedané druh použitých materiálov pri ich výrobe a spôsob ich spracovania, je priamo úmerný ich cene. V zásade je možné rozdeliť meče do troch základných kategórií, ale každú z týchto kategórií je možné rozdeliť do ďalších dvoch kategórií. Rozhodol som sa vychádzať predovšetkým z troch základných kategórií pri opise kvality mečov pre lepšiu orientáciu, aby som tak doplnil informácie o článku "Ako si vybrať repliku samurajského meča". Za účelom ďalšieho zjednodušenia výberu prípadným zákazníkom, ale aj zverejnenie ešte detailnejších informácií týkajúcich sa replík samurajských mečov všeobecne, ktoré bohužiaľ v oku zákazníka bývajú väčšinou skryté alebo kým meč naozaj nedrží v ruke alebo nedostane možnosť porovnať ho s inými, si dostatočne neuvedomuje. Tu uvedený rozbor kvality mečov, sa týka mečov s čepeľami, vyrobenými z uhlíkových ocelí.

 

Lacnejšie, nediferenciálne kalené repliky

 

     Jedná sa o repliky mečov s čepeľami prevažne z uhlíkovej ocele 1045 s tvrdosťou do 50 HRC, čo nie je nijak veľká tvrdosť, ale pri správnom nabrúsení a technike, sú tieto meče schopné zvládnuť aj tameshigiri na tatami, bez toho aby sa čepeľ zlomila alebo v tomto prípade skôr ohla. Toto nie je len informácia od výrobcov, či dodávateľov, ale od zákazníkov, ktorí tameshigiri na tatami s týmito mečmi skúšali sami. Čepele sa ďalej vyznačujú absenciou Hamon alebo majú hamon vytvorenú leptaním, či brúsením. Nie sú diferenciálne kalené a zakrivenie čepele (Sori) teda vzniklo iba kovaním. Ak je tu nejaký rozdiel v tvrdosti medzi ostrím a chrbtom čepele, nebýva nijako výrazný. Čepele u väčšiny mečov sú vyrábané ručne. To však môže znamenať, že pri výrobe bolo použité strojné kladivo. To dnes ostatne používajú aj Japonci. Že sa však nejedná o klasickú linkovú výrobu, dokazujú aj nepatrné rozdiely v rozmeroch čepelí, i iných časti mečov.

     Koshirae sa vyznačuje použitím lacnejších materiálov. U kovania, teda Fuchi, Kashiry a Tsuby sa jedná o zinkové a väčšinou následne pomedené zliatiny, ktoré sú samozrejme ľahšie, ale tiež krehkejšie, než oceľ alebo farebné kovy, čo môže byť u Tsuby problém v prípade, že by došlo k jej kontaktu s čepeľou iného meča. U väčšiny týchto mečov je použitá pod tsukamaki same tej najnižšej kvality. Jedná sa však o pravú kožu a jej kvalita teda opäť zodpovedá cene meča. Občas sa môže v ponuke obchodníkov objaviť aj meč z uhlíkovej ocele s imitáciou same.  V prípade, že je použitá pravá same, jedná sa o tzv. „panel“. Drevené jadro tsuky teda nie je do same zabalený, ale sú použité iba dva prúžky same, po jej stranách, ktoré sa na tsuku nalepujú.

     U najlacnejších replík mečov sa čas od času vyskytnú isté problémy už z výroby. Jedná sa predovšetkým o nenaostrené čepele, niekedy aj z časti poškriabané. Meče zle sedia v pošve, tsuky sú voľnejšie a čepele v nich opäť nesedia tak, ako by mali. Tsukamaki bývajú tiež voľnejšie, než u drahších, lepšie spracovaných mečov, rovnako ako nakago býva opracovaný hrubšie. Všetky tieto vady u lacnejších mečov pred predajom v našom eshope odstraňujeme (pozri "Prečo nakúpiť u nás?" )

     Tieto repliky je možné ďalej rozdeliť do dvoch kategórií podľa množstva a druhu použitého materiálu. Kvalitnejšie, ale aj drahšie nediferenciálne kalené repliky s brúsenou alebo leptanou Hamon majú väčšinou masívnejšie čepele a sú teda odolnejšie. Pre Koshirae sú často použité kvalitnejšie materiály, mimo Fuchi a Kashiry, ktoré sú väčšinou opäť zo zinkových zliatin, ale v masívnejšom a zdobenejšom prevedení. Vďaka týmto rozdielom oproti lacnejším replikám je hmotnosť drahších mečov zvýšená v priemere o 100 g. Tsuby sú u drahších mečov častejšie vyrobené z ocele alebo farebných kovov a sú opäť zdobenejšie. Celkové prevedenie týchto mečov je už z výroby oveľa kvalitnejšie, pokiaľ sa nejedná o lacnejšie damaskové meče.

     Všetky tu popísané problémy sa u predávaných mečov môžu, ale aj nemusia vyskytovať. Záleží samozrejme ako na výrobcovi, tak i konečnom predajcovi, takže je dôležité dobre vyberať.

 

Meče pre tameshigiri na tatami

 

     Tieto meče nadväzujú svojím prevedením na drahšie a kvalitnejšie vykonané repliky s leptanou alebo brúsenou Hamon. Dalo by sa povedať, že jediný rozdiel je v materiáloch použitých na výrobu čepelí týchto mečov a v ich následnom spracovaní, ale ak máte možnosť vziať si do rúk takýto kvalitnejší meč, ihneď spoznáte rozdiel v neporovnateľne lepšej vyváženosti a väčšinou aj ergonomickejšie tvarovanej rukoväti. Vďaka svojej vyváženosti tak tieto meče pôsobia o niekoľko sto gramov ľahšie, aj keď v skutočnosti je ich hmotnosť takmer rovnaká alebo vyššia.

     Čepele týchto mečov sú prevažne diferenciálne kalené a teda s reálnou hamon. Pri výrobe spravidla použité ocele so stredným až vyšším obsahom uhlíka od 0,5% až po 0,65% a sú tiež zakalené na väčšiu tvrdosť. Vďaka diferenciálnemu kaleniu je tiež evidentnejší rozdiel medzi tvrdosťou ostrie týchto čepelí a ich chrbtom, čo zlepšuje ich vlastnosti a teda aj použiteľnosť v praxi. Meče sú teda za predpokladu ich dobrého nabrúsenia a správnej techniky použiteľné aj pre Tameshigiri na bambuse. Opäť sa nejedná o informácie od výrobcov, či dodávateľov, ale o informácie overené zákazníkov v praxi.

     Časť tejto kategórie tvoria tiež meče s damaskovými čepeľami a najrôznejšie zdobené meče. Vzhľadom na ich vyššej cene by sa dalo očakávať, že sú lepšie, než lacnejšie meče v rovnakom prevedení, ale treba si uvedomiť, že záleží aj na materiáloch použitých pri výrobe mečov a porovnať jednotlivé údaje o mečoch v ich popisoch. Napríklad meče s pozláteným kovaním sú drahšie predovšetkým vďaka Koshirae a čepeľ je vyrobená z ocele s nižším obsahom uhlíka, než u mnohých lacnejších mečov. Môžu síce byť diferenciálne kalené s dobrou tvrdosťou, ale za takú cenu je možno kúpiť meč s lepšou čepeľou, avšak naopak nie tak zdobený. Záleží teda na tom, čo daný kupujúci preferuje. Teda či skôr vzhľad alebo funkčnosť. Rovnako tak je tomu u damaskových čepelí, alebo čepelí v gitae inej, než maru, ktorých výroba je zložitejšia a nákladnejšia, než u jednoduchých čepelí a pri rovnakej cene teda nemusia byť toľko kvalitné. Vždy je to niečo za niečo, aj keď čas od času človek narazí na meč veľmi kvalitný a za dobrú cenu.

 

Meče pre tameshigiri na bambuse

 

     Do tejto kategórii by som zaradil meče s tvrdosťou nad 57 HRC s ešte vyššou kvalitou prevedenia koshirae. Čepele týchto mečov sú vyrobené prevažne z ocelí s vysokým obsahom uhlíka 1060, 1065, 1095 alebo nástrojových ocelí s prímesou alebo vyšším obsahom ďalších prvkov rady T (napr. T8, T10), v gitae maru, san-mai, či kobuse. Občas narazíte aj na meče z Čínskej tamahagane. Teda z ocele priamo vytavenej zo železnej rudy v peci. Všetky tieto meče sú väčšinou trochu masívnejšie, často s hiraniku alebo haniku a zakalené na väčšiu tvrdosť, než lacnejšie, diferenciálne kalené repliky. U niektorých mečov sa jedná o plne ručnú výrobu, čo je na ich vzhľadu na prvý pohľad vidieť.

     Pri tejto kategórii mečov, predovšetkým u drahších kusov, je veľmi znateľná pozornosť k detailu a snaha o dokonalosť u všetkých častí meča. Sú použité kvalitnejšie materiály, ako napríklad Japonská bavlna, či hodváb, najkvalitnejšie Same, niekedy s plným zábalom Tsuky, lak na saya, ale aj všetky kovové prvky sú opracované a naleštené, ako len dovoľuje zručnosť majstra. Saya je často opatrená koiguchi z býčieho rohu alebo iného materiálu a dopasovaná tak, aby v nej meč sedel čo najpresnejšie.

     Zvláštnu kategóriu týchto mečov tvoria meče vyrobené na účely vykonávania Tameshigiri aj na alternatívnych materiáloch, ktoré síce nie sú kalené diferenciálne, ale ich kvalita, prevedenie a vyváženosť nie je o nič horšia, než u ostatných mečov. Ďalší ukazovateľ, ktorým sa tieto meča vyznačujú je absencia Hamon.  Ide väčšinou o meče z pružinových ocelí kalených v oleji.

     Samozrejme, aj pri rozsiahlosti tohto článku môže nastať situácia, keď narazíte na repliku, ktorá sa bude vymykať tu popísaným štandardom. V takom prípade je určite pred kúpou vhodné kontaktovať predajcu a požiadať ho o doplňujúce informácie o tovare, ak sami nedokážete odhadnúť kam tovar zaradiť. Dúfam však, že informácie poskytnuté v tomto článku sú dostatočne vyčerpávajúce a aj človek, ktorý sa s replikami samurajských mečov stretáva prvýkrát, si vďaka nim dokáže vybrať ten "svoj" meč.

 

Ďalšie informácie potom nájdete aj na našom Blogu.

 

S prianím príjemného nákupu,

 

Eduard Valentík.

Podliehame EET. V prípade osobného prevzatia tovaru a platby v hotovosti vám bude vystavená účtenka a platba elektronicky zaevidovaná u správcu dane.

2010-2023 Všechna práva vyhrazena.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk