Logo
Neviete si rady? Kedykoľvek mi zavolajte.
Při nedostupnosti volám zpět!
0 ks
za 0 €
Nákupná zbrojnica je prázdna
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. KATANA
  3. Munenori Tamahagane Katana Masamune - samurajský meč

Munenori Tamahagane Katana Masamune - samurajský meč

Nagasa: 73 cm Tsuka: 31 cm Motokasane: 8,23 mm Sakikasane:  5,27 mm Motohaba: 3,33 cm Sakihaba: 2,45 cm Kissaki: 3,7 cm (zvlášť brúsené) Sori: 1,9... celý popis
Dostupnosť
Skladom 1 ks
1 703,96 €
1 408,23 €
bez DPH
ks
Číslo produktu:338
Výrobca:Munenori
Čepeľ s hiraniku nebo haniku:Ano
Gitae:Soshu
Použitá oceĺ:Tamahagane
Typ meča:Katana
Strážiť cenu / dostupnosť
Kompletné špecifikácie

Nagasa: 73 cm

Tsuka: 31 cm

Motokasane: 8,23 mm

Sakikasane:  5,27 mm

Motohaba: 3,33 cm

Sakihaba: 2,45 cm

Kissaki: 3,7 cm (zvlášť brúsené)

Sori: 1,9 cm

Materiál Nagasa: Tamahagane

Bod vyváženia: 12,5 cm od Tsuby

Gitae: Soshu

Materiál Tsuky: Hadia koža a lakovaná hovädzia koža

Sageo: teľacina

Tsuba: mosadz

Fuchi: stabilizovaný javor

Kashira: stabilizovaný javor

Saya: dub

Seppy: meď

Koiguchi: stabilizovaný javor

Kojiri: stabilizovaný javor

Kurigata: stabilizovaný javor

Hmotnosť: 1316 g

Príslušenstvo: Origami (certifikát pravosti), brokátový vak na meč (viz.fotografie)

Tameshigiri: tatami, zelený bambus, alternatívne materiály

 

     Kováč Masamune zrejme bol a vždy bude najznámejším Japonským kováčom všetkých čias. Nielen vďaka tomu, že výrobu samurajských mečov doviedol k dokonalosti, ktorá ešte nebola prekonaná, ale tiež vďaka svojmu najznámejšiemu meču Honjo Masamune , ktorý bol po niekoľko generácií symbolom Japonského šogunátu a rodu Tokugawa , než bol nenávratne stratený na konci druhej svetovej vojny.

 

     Pre jeho meče bolo špecifické nielen dokonalé remeselné spracovanie, ale aj diferenciálnekalenie a práve soshu Gitae, teda čepeľ zo siedmich kusov ocele, akú má aj tento meč.

 

     Traduje sa príbeh z čias Masamuneho, keď bol vyzvaný, aby porovnal svoj najlepší meč s mečom svojho súčasníka, majstra Maramasy. Obaja teda svoje meče zapichli do dna potoka a sledovali, čo sa bude diať. Maramasov meč prerezal všetko , čo mu prišlo do cesty. Lístie, drobné vetvičky i ryby. Masamuneho meč však dokázal prerezať iba lístie a vetvičky. Maramasa sa sklamanému Masamunemu vysmieval. Všetko z diaľky sledoval mních, ktorý k nim pristúpil a hovorí: "Masamuneho meč je dobrý meč. Maramasov meč je zlý. Meč Masamuneho reže len lístie a vetvičky, ale život zbytočne neberie. Maramasov meč zabíja všetko, čo mu príde do cesty. Bez ohľadu na dobré a zlé".

 

     Pre jadro meča bola použitá oceľ s najnižším obsahom uhlíka. Chrbát a ostrie tvorí oceľ s vysokým obsahom uhlíka (cca 1%). Zo strán bola pridaná oceľ so stredným obsahom uhlíka (cca 0,5%) a následne na vonkajšie boky použitá opäť oceľ s vysokým obsahom uhlíka .

 

       Tamahagane bola vyprodukovaná v Čínskom Longquan (prezývanému mesto čarovných mečov), kde sú vyrábané tie najlepšie Čínske meče už viac ako 2500 rokov.

 

     Jednotlivé druhy ocelí sú na pohľad dobre rozpoznateľné . Oceľ použitá na jednotlivé časti čepele bola najskôr viackrát preložená na účely konzistentného rozloženia obsiahnutých prvkov, odstránenie nečistôt vzniknutých pri jej tavení a v neposlednom rade samozrejme aj zvýšeniehúževnatosti čepele. Hada je tu veľmi jemná a čitateľná iba v niektorých miestach, pod správnym uhlom a osvetlením. Skôr teda v štýle Mu Ji (nepoznateľná).

 

Ako vzniká koshirae k takému meču si môžete priblížiť v sérií článkov, napísaných k prvému meču "Munenori Masamune" tu .

Nagasa: Čepeľ v shinogi-zukuri bola vykovaná v Soshu Gitae z tamhagane. Vďaka tomu je tak čepeľ dostatočne tvrdá, ale súčasne aj pružná a odolná proti zlomeniu. Pri určitých uhloch pohľadu je prechod medzi jednotlivými druhmi ocele dobre viditeľný. Hada je na väčšine čepele v štýle Mu Ji, teda okom takmer nepoznateľná.

     Hamon v kombinácií štýlov Gunome a Toran vznikla v procese tradičného kalenia. Čepeľ je celkovo veľmi masívny tiež vďaka hiranikua absencií bo-hi. Kissaki je kovaný a brúsený zvlášť, čo dokazuje aj výrazné Yokote, ktoré ho oddeľuje od zvyšku čepele. Na nakago sú gravírované kanji pre "Munenori" a mei.

Saya: Pošva meča bola vyrobená zo dubového dreva, následne natretá gaštanovou lazúrov a potom lakovaná šelakom do vysokého lesku. Uprostred bol osadený jaspis vyloveným z morského dna. Koiguchi, kojiri a kurigata boli vyrobené zo stabilizovaného javora. Sageo tvorí tmavo hnedá, kožená šnúra z teľaciny, uviazaná v klasickom štýle.

Tsuba: Masívne mosadzná záštita v tvare Mokko je akoby pokrytá detailne vyobrazenými kvetmi chryzantém. Prstenec habaki je tvorený z jedného kusu mosadze a následne vyleštený, rovnako ako medené Seppy zaisťujúce Tsubu na nakago proti pohybu.

Tsuka: Drevená rukoväť bola z oboch strán potiahnutá kožou z morského hada, ktorá bola morená do farby ebenového dreva. Následne bola opletená v štýle Katatemaki, s použitím tenkej, hnedej, koženej šnúry vo farbe gaštanov. Tsukamaki bolo následne prelakované pre zvýšenie jeho pevnosti a trvanlivosti vzhľadu. Fuchi a Kashira sú opäť zo stabilizovaného javora a dokonale tak ladia s koiguchi, kojiri a kurigatou. Menuki sú mosadzné odliatky v tvare drakov.

 
Tovar zaradený v kategóriách

Podliehame EET. V prípade osobného prevzatia tovaru a platby v hotovosti vám bude vystavená účtenka a platba elektronicky zaevidovaná u správcu dane.

Informácie pre zákazníkov

Kde nás nájdete
Nevlastníme kamennú predajňu. Návštevu, prípadne osobné prevzatie tovaru je nutné dohovoriť najmenej 14 dní vopred. Ďakujeme za vaše pochopenie.

Kontaktujtě nás
Eduard Valentík
Eduard Valentík
Při nedostupnosti volám zpět!
2010-2020 Všechna práva vyhrazena.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.