Logo
Neviete si rady? Kedykoľvek mi zavolajte.
Pri nedostupnosti volám naspäť
0 ks
za 0 €
Zbrojnica je prázdna
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
14.07.2021
Pridanie videí, zo strany ura, do popisov
Díky stále větší šikovnosti Čínských kovářů, zařazujeme do naší nabídky meče s nádhernou hamon ve stylu hitacura. Byla by škoda si ji před nákupem pok... čítať celé
20.05.2021
Nový článok na blogu "Prestavba meča pre kamaráta"
Na našom Blogu sme umiestnili nový článok popisujúci prestavbu meča pre jedného dobrého kamaráta a súčasne jedného z prvých zákazníkov nášho eshopu. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
blog
20.05.2021
Prestavba meča pre kamaráta
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. čítať celé
12.02.2021
Meč "pre Mulan"
Prestavba repliky Čínskeho meča na želanie fanúšika filmu Mulan. čítať celé
24.08.2020
Ako sa vyznať v parametroch čepeľí samurajských mečov
Článok venujúci sa parametrom čepeľí samurajských mečov typu katana. Ako hrúbka a šírka čepele ovplyvňujú vlastnosti meča. čítať celé
Zobraziť všetky články

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Meč "pre Mulan"
12.02.2021

Meč "pre Mulan"

     Už niekoľko rokov mám skladom Čínsky meč z prekladanej ocele, s drobnou vadou, ktorý som si nechával pre seba. Samozrejme ako to už býva, kováčova kobyla chodí bosá, takže som nejakú prestavbu stále odkladal na neurčito. Šlo mi vlastne len o čepeľ, ktorú som chcel použiť pri zostavení úplne iného meča. Na rozdiel od väčšiny Čínskych mečov, konkrétne replík cisára Wu-ti z dynastie Chan, ako v tomto prípade, bola totiž čepeľ tohto meča podstatne ľahšia a menej masívna, čo mi vyhovovalo. Nakoniec si ale meč našiel iného záujemcu. Môjho kamaráta a fanúšika filmu Mulan v jednej osobe, ktorý chcel práve Čínsky meč, veľkosťou, hmotnosťou a vzhľadom vhodný pro ženu.

 

     Vzhľadom k použitému kovaniu a pochve došlo pri jeho návrhu ku kompromisu medzi filmovým vzhľadom meča Mulan a jeho predstavami. Navyše mi nechal v niektorých ďalších veciach voľnú ruku, čo mi pri akejkoľvek výrobe vyhovuje ako asi každému remeselníkovi najviac.

     Základný vzhľad meča bol daný čepeľou, pošvou a kovaním. Ozdoby na rukoväti, ktoré sa u Čínskych mečov nepoužívajú, ale vzhľadom k dĺžke rukoväti sme si ich mohli dovoliť, boli zvolené tak, aby predovšetkým farebne ladili s mosadznou záštitou, hlavicou a sponou na pochve. Následne pôsobili skôr ženským, než mužským dojmom.

 

     Oplet meča v červenej farbe bol taktiež daný podľa filmovej predlohy, rovnako ako znaky na čepeli, samozrejme pošvu chcel kamarát bielu. To boli základné dané parametre a zbytok už bol na mne.

     Najskôr som vyleštil všetky mosadzné prvky, pretože sa jednalo o skutočne masívne mosadzné kovanie, ktoré by bola škoda neukázať.

     Oplet meča mal byť bavlnený, ako u tohto meča - Munenori Tóngshi Katana, s raja kožou a v štýle „Kodai Murasaki Jabara Maki“. Vzhľadom k tomu, že rukoväť je guľatá, meč by sa s týmto opletom veľmi zle držal, preto som sa nakoniec rozhodol pre súvislý oplet, navyše z červenej morenej kože, ktorá je predsa len (aspoň podľa mňa) krajším a príjemnejším materiálom po prelakovaní.

     Vzhľadom k tomu, že predávam len repliky, aj keď pomerne drahé, snažím sa byť v úpravách mečov čo najviac kreatívny. Nájsť rovnováhu medzi cenou meča v základnom prevedení a cenou úprav, aby výsledná cena nebola neúmerne vysoká. Ručné maľovanie a gravírovanie je časovo aj finančne pomerne náročné. Nakoniec pokiaľ chce niekto na svojom meči dokonalú rytinu od remeselníka, ktorý sa tým priamo zaoberá a je ochotný za ňu zaplatiť cenu, akú dal za celý meč, je to potom jeho voľba a peniaze, ktoré sa rozhodne investovať. Ja sa snažím predať za „čo najmenej peňazí čo najviac muziky“, preto gravírujem len zriedka, len jednoduché znaky pomocou elektrolýzy, rovnako ako v tomto prípade.

     Miesto maľby som potom na pošvu použil dočasné tetovanie zobrazujúce pierko, aby týmto motívom ladilo s ozdobami na rukoväti. Následne ju prekryl veľa vrstvami lesklého, transparentného laku.

     Kamarát bol s výsledkom spokojný, tak som sa rozhodol podeliť sa o fotografie a stručný popis tvorby, pre vašu inšpiráciu. Zákazková výroba v súčasnej dobe tvorí čím ďalej väčší podiel predaja nášho eshopu a tak by som rád ukázal aké sú možnosti našich služieb a čím sa eshopy Blades.cz a Blades.sk opäť odlišujú od svojej konkurencie. Ďakujem teda týmto za váš záujem a dúfam, že sa vám meč tak tiež páčil.

 

S prianím príjemného nákupu,

 

Eduard Valentík.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Podliehame EET. V prípade osobného prevzatia tovaru a platby v hotovosti vám bude vystavená účtenka a platba elektronicky zaevidovaná u správcu dane.

2010-2020 Všechna práva vyhrazena.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.