Logo
Neviete si rady? Kedykoľvek mi zavolajte.
Pri nedostupnosti volám naspäť
0 ks
za 0 €
Zbrojnica je prázdna
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
20.05.2021
Nový článok na blogu "Prestavba meča pre kamaráta"
Na našom Blogu sme umiestnili nový článok popisujúci prestavbu meča pre jedného dobrého kamaráta a súčasne jedného z prvých zákazníkov nášho eshopu. čítať celé
16.10.2020
Plnenie skladových zásob
Vážení zákazníci. Vzhľadom k tomu, že sa v súčasnosti snažíme naplniť zásoby čo najrýchlejšie pred Vianocami, budú dočasne popisy tovaru v Češtině, na... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
blog
20.05.2021
Prestavba meča pre kamaráta
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. čítať celé
12.02.2021
Meč "pre Mulan"
Prestavba repliky Čínskeho meča na želanie fanúšika filmu Mulan. čítať celé
24.08.2020
Ako sa vyznať v parametroch čepeľí samurajských mečov
Článok venujúci sa parametrom čepeľí samurajských mečov typu katana. Ako hrúbka a šírka čepele ovplyvňujú vlastnosti meča. čítať celé
Zobraziť všetky články

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Meč "pre Mulan"
12.02.2021

Meč "pre Mulan"

     Už niekoľko rokov mám skladom Čínsky meč z prekladanej ocele, s drobnou vadou, ktorý som si nechával pre seba. Samozrejme ako to už býva, kováčova kobyla chodí bosá, takže som nejakú prestavbu stále odkladal na neurčito. Šlo mi vlastne len o čepeľ, ktorú som chcel použiť pri zostavení úplne iného meča. Na rozdiel od väčšiny Čínskych mečov, konkrétne replík cisára Wu-ti z dynastie Chan, ako v tomto prípade, bola totiž čepeľ tohto meča podstatne ľahšia a menej masívna, čo mi vyhovovalo. Nakoniec si ale meč našiel iného záujemcu. Môjho kamaráta a fanúšika filmu Mulan v jednej osobe, ktorý chcel práve Čínsky meč, veľkosťou, hmotnosťou a vzhľadom vhodný pro ženu.

 

     Vzhľadom k použitému kovaniu a pochve došlo pri jeho návrhu ku kompromisu medzi filmovým vzhľadom meča Mulan a jeho predstavami. Navyše mi nechal v niektorých ďalších veciach voľnú ruku, čo mi pri akejkoľvek výrobe vyhovuje ako asi každému remeselníkovi najviac.

     Základný vzhľad meča bol daný čepeľou, pošvou a kovaním. Ozdoby na rukoväti, ktoré sa u Čínskych mečov nepoužívajú, ale vzhľadom k dĺžke rukoväti sme si ich mohli dovoliť, boli zvolené tak, aby predovšetkým farebne ladili s mosadznou záštitou, hlavicou a sponou na pochve. Následne pôsobili skôr ženským, než mužským dojmom.

 

     Oplet meča v červenej farbe bol taktiež daný podľa filmovej predlohy, rovnako ako znaky na čepeli, samozrejme pošvu chcel kamarát bielu. To boli základné dané parametre a zbytok už bol na mne.

     Najskôr som vyleštil všetky mosadzné prvky, pretože sa jednalo o skutočne masívne mosadzné kovanie, ktoré by bola škoda neukázať.

     Oplet meča mal byť bavlnený, ako u tohto meča - Munenori Tóngshi Katana, s raja kožou a v štýle „Kodai Murasaki Jabara Maki“. Vzhľadom k tomu, že rukoväť je guľatá, meč by sa s týmto opletom veľmi zle držal, preto som sa nakoniec rozhodol pre súvislý oplet, navyše z červenej morenej kože, ktorá je predsa len (aspoň podľa mňa) krajším a príjemnejším materiálom po prelakovaní.

     Vzhľadom k tomu, že predávam len repliky, aj keď pomerne drahé, snažím sa byť v úpravách mečov čo najviac kreatívny. Nájsť rovnováhu medzi cenou meča v základnom prevedení a cenou úprav, aby výsledná cena nebola neúmerne vysoká. Ručné maľovanie a gravírovanie je časovo aj finančne pomerne náročné. Nakoniec pokiaľ chce niekto na svojom meči dokonalú rytinu od remeselníka, ktorý sa tým priamo zaoberá a je ochotný za ňu zaplatiť cenu, akú dal za celý meč, je to potom jeho voľba a peniaze, ktoré sa rozhodne investovať. Ja sa snažím predať za „čo najmenej peňazí čo najviac muziky“, preto gravírujem len zriedka, len jednoduché znaky pomocou elektrolýzy, rovnako ako v tomto prípade.

     Miesto maľby som potom na pošvu použil dočasné tetovanie zobrazujúce pierko, aby týmto motívom ladilo s ozdobami na rukoväti. Následne ju prekryl veľa vrstvami lesklého, transparentného laku.

     Kamarát bol s výsledkom spokojný, tak som sa rozhodol podeliť sa o fotografie a stručný popis tvorby, pre vašu inšpiráciu. Zákazková výroba v súčasnej dobe tvorí čím ďalej väčší podiel predaja nášho eshopu a tak by som rád ukázal aké sú možnosti našich služieb a čím sa eshopy Blades.cz a Blades.sk opäť odlišujú od svojej konkurencie. Ďakujem teda týmto za váš záujem a dúfam, že sa vám meč tak tiež páčil.

 

S prianím príjemného nákupu,

 

Eduard Valentík.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Podliehame EET. V prípade osobného prevzatia tovaru a platby v hotovosti vám bude vystavená účtenka a platba elektronicky zaevidovaná u správcu dane.

2010-2020 Všechna práva vyhrazena.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.