Logo
Neviete si rady? Kedykoľvek mi zavolajte.
Pri nedostupnosti volám naspäť
0 ks
za 0 €
Zbrojnica je prázdna
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
06.03.2023
Novinky v roce 2023!
     Na co se můžete těšit v průběhu tohoto roku na eshopech Blades.cz a Blades.sk? Prakticky vše se bude více či méně točit kolem mečů naší značky Mu... čítať celé
16.10.2021
Prevedenie tsukamaki
Dnes sme do našej ponuky opäť pridali možnosť prevedenia tsukamaki v najrôznejších štýloch. Aj keď eshop tieto služby samostatne nejakú dobu oficiálne... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
blog
05.03.2022
Omote a Ura
Definícia strán omote a ura spolu s informáciami o tom, čo určenie týchto strán znamená pre časťi samurajského meča. čítať celé
20.05.2021
Prestavba meča pre kamaráta
Popis přestavby meče pro jednoho mého dobrého kamaráda a současně jednoho z prvních zákazníků našeho eshopu. čítať celé
12.02.2021
Meč "pre Mulan"
Prestavba repliky Čínskeho meča na želanie fanúšika filmu Mulan. čítať celé
Zobraziť všetky články

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Meč "pre Mulan"
12.02.2021

Meč "pre Mulan"

     Už niekoľko rokov mám skladom Čínsky meč z prekladanej ocele, s drobnou vadou, ktorý som si nechával pre seba. Samozrejme ako to už býva, kováčova kobyla chodí bosá, takže som nejakú prestavbu stále odkladal na neurčito. Šlo mi vlastne len o čepeľ, ktorú som chcel použiť pri zostavení úplne iného meča. Na rozdiel od väčšiny Čínskych mečov, konkrétne replík cisára Wu-ti z dynastie Chan, ako v tomto prípade, bola totiž čepeľ tohto meča podstatne ľahšia a menej masívna, čo mi vyhovovalo. Nakoniec si ale meč našiel iného záujemcu. Môjho kamaráta a fanúšika filmu Mulan v jednej osobe, ktorý chcel práve Čínsky meč, veľkosťou, hmotnosťou a vzhľadom vhodný pro ženu.

 

     Vzhľadom k použitému kovaniu a pochve došlo pri jeho návrhu ku kompromisu medzi filmovým vzhľadom meča Mulan a jeho predstavami. Navyše mi nechal v niektorých ďalších veciach voľnú ruku, čo mi pri akejkoľvek výrobe vyhovuje ako asi každému remeselníkovi najviac.

     Základný vzhľad meča bol daný čepeľou, pošvou a kovaním. Ozdoby na rukoväti, ktoré sa u Čínskych mečov nepoužívajú, ale vzhľadom k dĺžke rukoväti sme si ich mohli dovoliť, boli zvolené tak, aby predovšetkým farebne ladili s mosadznou záštitou, hlavicou a sponou na pochve. Následne pôsobili skôr ženským, než mužským dojmom.

 

     Oplet meča v červenej farbe bol taktiež daný podľa filmovej predlohy, rovnako ako znaky na čepeli, samozrejme pošvu chcel kamarát bielu. To boli základné dané parametre a zbytok už bol na mne.

     Najskôr som vyleštil všetky mosadzné prvky, pretože sa jednalo o skutočne masívne mosadzné kovanie, ktoré by bola škoda neukázať.

     Oplet meča mal byť bavlnený, ako u tohto meča - Munenori Tóngshi Katana, s raja kožou a v štýle „Kodai Murasaki Jabara Maki“. Vzhľadom k tomu, že rukoväť je guľatá, meč by sa s týmto opletom veľmi zle držal, preto som sa nakoniec rozhodol pre súvislý oplet, navyše z červenej morenej kože, ktorá je predsa len (aspoň podľa mňa) krajším a príjemnejším materiálom po prelakovaní.

     Vzhľadom k tomu, že predávam len repliky, aj keď pomerne drahé, snažím sa byť v úpravách mečov čo najviac kreatívny. Nájsť rovnováhu medzi cenou meča v základnom prevedení a cenou úprav, aby výsledná cena nebola neúmerne vysoká. Ručné maľovanie a gravírovanie je časovo aj finančne pomerne náročné. Nakoniec pokiaľ chce niekto na svojom meči dokonalú rytinu od remeselníka, ktorý sa tým priamo zaoberá a je ochotný za ňu zaplatiť cenu, akú dal za celý meč, je to potom jeho voľba a peniaze, ktoré sa rozhodne investovať. Ja sa snažím predať za „čo najmenej peňazí čo najviac muziky“, preto gravírujem len zriedka, len jednoduché znaky pomocou elektrolýzy, rovnako ako v tomto prípade.

     Miesto maľby som potom na pošvu použil dočasné tetovanie zobrazujúce pierko, aby týmto motívom ladilo s ozdobami na rukoväti. Následne ju prekryl veľa vrstvami lesklého, transparentného laku.

     Kamarát bol s výsledkom spokojný, tak som sa rozhodol podeliť sa o fotografie a stručný popis tvorby, pre vašu inšpiráciu. Zákazková výroba v súčasnej dobe tvorí čím ďalej väčší podiel predaja nášho eshopu a tak by som rád ukázal aké sú možnosti našich služieb a čím sa eshopy Blades.cz a Blades.sk opäť odlišujú od svojej konkurencie. Ďakujem teda týmto za váš záujem a dúfam, že sa vám meč tak tiež páčil.

 

S prianím príjemného nákupu,

 

Eduard Valentík.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Podliehame EET. V prípade osobného prevzatia tovaru a platby v hotovosti vám bude vystavená účtenka a platba elektronicky zaevidovaná u správcu dane.

2010-2023 Všechna práva vyhrazena.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk