Munenori Katana Oni San-mai Gitae
- DOPRAVA V CENE

- TOP produkt
- Kompletné špecifikácie
- Hodnotenie 0
- Komentáre 0
- Munenori Katana Oni San-mai GitaeNa sklade 1 ks1 341,8 €1 118,2 € bez DPH
Nagasa: 73 cm
Tsuka: 30,3 cm
Gitae: San-mai
Motokasane: 8 mm
Sakikasane: 5,2 mm
Motohaba: 3,2 cm
Sakihaba: 2,3 cm
Kissaki: 3,9 cm (zvlášť brúsené)
Sori: 1,8 cm
Materiál Nagasa: Kawakane-1095 steel, Shingane-1045 steel
Bod vyváženia: 12,5 cm od Tsuby
Materiál Tsuky: Same a teľacina
Sageo: teľacina
Tsuba: mosadz
Fuchi: mosadz
Kashira: mosadz
Seppy: meď
Hmotnost bez saya: 1333 g
Příslušenství: brokátový vak na meč (viz. fotografie), Origami (certifikát pravosti)
Tameshigiri: tatami, zelený bambus, alternativní materiály
Je zaujímavé, že aj v Japonskej mytológií existujú stvorenia veľmi podobné, jak svojim vzhľadom, tak aj pôsobením, samotným diablom. Títo démoni, duchovia, ľudožrúti alebo tiež trollovia, najčastejšie vyobrazení s modrou alebo červenou kožou, dlhými pazúrmi a rohami, sú nazývaní „ONI“.
Aj keď boli tieto bytosti spočiatku spojované s tím najväčším zlom a označované mimo iného ako vykonávatelia trestu, na hriešnych, ktorí sa dostali do pekla, postupom času začali byť spojované aj s dobrom a považované za akých si ochrancov ľudí. Ich podobizeň je preto používaná v Japonskom folklóre ako masky pri najrôznejších oslavách, tak aj na strechách budov, ako obdoba chrličov, oddeľujúcich budovy od okolitého sveta a chrániaci je tak pred zlom zvonku. Rovnako tak aj démon vyobrazený na Tsube tohoto meča chráni bojovníka, ktorý ho nosí.
Nagasa: Ako je tradične u mečov tejto značky je čepeľ veľmi masívna, rovnako ako tomu bolo u čepelí pôvodných Japonských mečov, s miernou hiraniku(plnou masou čepele od shinogi k ha). Takáto konštrukcia čepele a jej prevedenie zaisťuje, že pri strete čepele s tvrdšími materiálmi nedochádza k tak veľkej deformácií ostrie, ako je tomu u niektorých dnešných replík samurajských mečov bez hiraniku alebo haniku.
Čepeľ v shinogi zukuri bola kovaná v san-mai gitae, teda za použitia oceli s vysokým obsahom uhlíka 1095 pro kawagane (vnútornú časť čepele) a oceli so stredným obsahom uhlíka 1045pre shingane (postranné časti čepele). Predel medzi kawagane a shingane je pri bližšom pohľade v niektorých miestach dobre viditeľný. Na nakago sú gravírované kanji pro Munenori.
Saya: Čierne lakované pošve dominuje osadenie koiguchi, kojiri a kurigaty býčím rohom. Krásnym doplnkom, ladiacim s pošvou je potom mahagónovo morená, kožená sageo prevlečená kurigatou a uviazaná okolo saya v tradičnom štýle. Koža bola po morení ošetrená včelím voskom pre zvýraznenie farby a konzervácii.
Tsuba: Tsuba je mosadzný odliatok, ktorý bol následne pomedený a patinovaný. V závere potom boli jednotlivé prvky zvýraznené zlatou a striebornou farbou. Nájdete na nich detailné vyobrazenie démona Oni. Habaki je odliaty z jedného kusu mosadze, s ozdobným pilovaním a Čínskymi znakmi. Seppy sú medené, pričom už na čelnej seppe je niekoľko výbrusov, zhotovených za účelom zvýraznenia a predovšetkým sprístupnenia niektorých prvkov tsuby.
Tsuka: Rukoväť bola po stranách poťažená same. Tsukamaki bol prevedený prostredníctvom ito z teľaciny morenej vo farbe mahagónového dreva, vo štýle hinerimaki a následne prelakovaný, pre väčšiu pevnosť a odolnosť pri použití meča v praxi. Kožený tsukamaki, rovnako ako sageo vo farbe červenaného mahagónového dreva tak evokuje démonovu kožu. Fuchi a Kashira sú z rovnakého materiálu a v rovnakom prevedení ako tsuba a navzájom sa tak doplňujú. Menuki z mosadze sú ve tvaru naginat. Čepeľ meča je v rukoväti zaistená jedným bambusovým mekugi.